Nařízení DORA

Nařízení o digitální provozní odolnosti (Digital Operational Resilience Act, neboli DORA) představuje závazný a komplexní rámec pro řízení hlavně digitálních rizik ve finančním sektoru. V platnost vstoupilo na začátku roku 2023, subjekty se jím budou muset řídit od 17. ledna 2025.

Nové nařízení přináší změny v řízení digitální a provozní odolnosti a nastavuje pravidla pro vybrané finanční insitutce a jejich dodavatele služeb IKT (informačních a komunikačních technologií). Pomůžeme Vám v celém procesu zavedení požadavků DORA ve Vaší společnosti, od úvodní analýzy souladu s nařízením DORA až po služby v oblasti řízení rizik IKT.

Co je to DORA a koho se týká?

Nařízení o digitální provozní odolnosti (DORA) představuje závazný a komplexní rámec pro řízení hlavně digitálních rizik ve finančním sektoru. V platnost vstoupilo na začátku roku 2023, subjekty se jím budou muset řídit od 17. ledna 2025.

DORA se týká široké škály finančních institucí, jako jsou banky, investiční podniky, pojišťovny nebo poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy. Nařízení se významně dotkne i jejich dodavatelů služeb informačních technologií, kterými jsou třeba poskytovatelé cloudových služeb nebo vývoje softwaru apod. Předpokládá se, že se bude jednat o více než 22 000 finančních subjektů v EU.

Normy kybernetické informační bezpečnosti

Zákon České Republiky

ÚČINNOST

2025

Vztahuje se na

Poskytovatele regulované služby.

Hlavní povinnosti

  • Určení regulované služby samoidentifikace a registrace prostřednictvím portálu NÚKIB.
  • Zavedení opatření na zajištění kybernetické bezpečnosti (v režimu vyšších, nebo nižších povinností).

Nařízení Evropské Unie

DORA

ÚČINNOST

17. ledna 2025

Vztahuje se na

Finanční subjekty.

Hlavní povinnosti

  • Zavedení bezpečnostních opatření na zajištění digitální provozní odolnosti.
  • Řízení rizik v oblasti informačních a komunikačních technologií (IKT).

Mezinárodní a mezioborový standard pro systém řízení bezpečnosti informací (ISMS)

ÚČINNOST

Od roku 2005 (poslední verze standardu je z roku 2022).

Vztahuje se na

Všechny organizace, které chtějí chránit svá aktiva.

Hlavní povinnosti

  • Zavedení opatření na zajištění bezpečnosti informací (certifikace).
  • Řízení aktiv a rizik. Řízení kontinuity činností.
  • Incident management.

Evropský standard, mechanismus hodnocení a výměny informací pro automobilový průmysl

ÚČINNOST

Od roku 2017 (verze 6 dotazníku VDA ISA je od 1. 4. 2024 povinná pro všechna nová hodnocení TISAX).

Vztahuje se na

Organizace v automobilovém průmyslu.

Hlavní povinnosti

  • Splnění specifických bezpečnostních požadavků pro úspěšnou certifikaci TISAX®.
  • Hodnocení pro získání certifikace TISAX® probíhá jednou za 3 roky.

Často se ptáte

DORA je nařízení EU, které stanovuje rámec pro řízení digitálních rizik ve finančním sektoru. Na rozdíl od NIS2, které se týká kybernetické bezpečnosti napříč různými sektory, DORA se zaměřuje specificky na finanční instituce a jejich dodavatele služeb IKT. Směrnice NIS2 a její implementace do nového zákona o kybernetické bezpečnosti se na subjekty bude vztahovat pouze v rozsahu, který DORA neupravuje speciálně. To znamená, že DORA je pro ně primární. Neznamená to však, že by se na finanční subjekty vztahovala pouze DORA, ale do určité míry je ovlivní i NIS2 v těch oblastech, které DORA neřeší komplexně.

DORA se týká široké škály finančních institucí, včetně bank, investičních podniků, pojišťoven a poskytovatelů služeb souvisejících s kryptoaktivy. Přináší řadu povinností, včetně odpovědnosti vrcholového vedení za řízení rizik v oblasti IKT, povinnosti hlášení incidentů souvisejících s IKT, řízení rizik v IKT, testování digitální provozní odolnosti, opatření pro řízení rizik v oblasti dodavatelů služeb IKT a mnoho dalších.

Mezi subjekty, na které DORA dopadne patří úvěrové instituce, platební instituce, investiční podniky, pojišťovny, ratingové agentury a další. Kompletní výčet naleznete zde. Nařízení se naopak nevztahuje na správce alternativních investičních fondů, pojišťovny a zajišťovny nebo zprostředkovala pojištění. Úplný seznam subjektů, na které se DORA nevztahuje naleznete zde.

Nařízení DORA vstoupilo v platnost na začátku roku 2023, ale subjekty se jím budou muset řídit až od 17. ledna 2025.

V roce 2024 Evropské orgány dohledu předloží návrhy prováděcích aktů Evropské komisi. Ty poskytnou technické specifikace a návody, jak konkrétně požadavky DORA uvést do praxe. Například bude řečeno, jak hodnotit výši ztráty způsobené incidentem, nebo jaká budou pravidla pro kontrolu dodavatelů/subdodavatelů podporujících zásadní nebo důležité funkce. Těchto prováděcích aktů by mělo být celkem 13.

S čím Vám pomůžeme?

V digitální době, kdy neustále čelíme kybernetickým hrozbám usiluje nařízení DORA o zvýšení digitální odolnosti finančních institucí a jejich dodavatelů, kteří mají významnou roli v kybernetické bezpečnosti celého finančního sektoru.

Pomůžeme Vám s praktickou přípravou Vaší společnosti na nové nařízení DORA. Náš přístup je zaměřený na klienta, rozumíme jeho jedinečným potřebám, cílům a výzvám. Při práci s klientem začínáme posouzením současného stavu společnosti pomocí tzv. gap analýzy. Našim zájmem je, abyste měli bezpečnostní rizika ve Vaší společnosti pod kontrolou a proaktivně je řídili. Věříme, že společnými silami můžeme dosáhnout, aby digitální prostor byl bezpečnější, etičtější a transparentnější.

Proč si vybrat nás?

Máme zkušenosti

Máme potřebné certifikace a dlouholeté zkušenosti s kompletní implementací bezpečnostních opatření ve společnostech různých odvětví a velikostí.

Rozumíme právu

Neposkytujeme právní služby, ale naši konzultanti mají právní vzdělání. Směrnice a právní předpisy Vám proto umíme přeložit do srozumitelného jazyka tak, abyste všemu plně porozuměli.

Sledujeme novinky

Monitorujeme vývoj legislativy i aktuální situaci ohledně nařízení DORA a dalších evropských norem do platné lokální legislativy. Novinky a aktuality víme z první ruky.

Přemýšlíme byznysově

Kybernetickou a informační bezpečnost nastavujeme prakticky tak, aby pro Vás byla hlavně přínosem a také, aby jí všichni ve Vaší společnosti rozuměli a uměli ji používat.

Kontaktujte nás a získejte svůj deštník proti kybernetickým hrozbám!

Pomůžeme Vám vytvořit základy, principy a dokumentaci pro efektivní zabezpečení. Naučíme Vás, jak rozumět a spoléhat se na Vaše zabezpečení v případě incidentů, aby mělo preventivní charakter a neochromilo provoz.

Přečtěte si o nařízení DORA

DORA (Nařízení o digitální provozní odolnosti), představuje závazný rámec pro řízení rizik ve finančním sektoru. Co všechno byste o nařízení měli vědět?
Nařízení DORA klade důraz kromě odolnosti finančních institucí i na bezpečnostní opatření jejich dodavatelů služeb IKT. Právě ti totiž hrají významnou roli v kybernetické bezpečnosti celého finančního sektoru.
Nařízení DORA přináší nová pravidla pro finanční instituce a zároveň s nimi i nové povinnosti a vyšší odpovědnost pro jejich vrcholové vedení.

Newsletter

Chcete mít jistotu, že Vaše společnost je chráněna před kybernetickými hrozbami a zároveň být v souladu s platnou legislativou? Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte praktické rady od našich konzultantů s právním vzděláním.

Kliknutím na odeslat vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů pro marketingové účely.